« Tilbage / Hest / Bid / 3 Ringsbid og 2 Ringsbid

Sprenger KK Ultra Universalbid Sensogan 18mm

RRP: -5% Rabat
DKK 1.395,55
RRP: DKK 1.469,00
Prisen er inkl. moms ekskl. Fragt
500 kr: -15% rabat på Horze & B Vertigo
800 kr: -5% EKSTRA & -20% på Horze & B Vertigo
Kopier kode: FLY25
Spar fra 500kr købsværdi 15% på Horze og B Vertigo. Spar fra 800kr købsværdi spar 20% på Horze og B Vertigo og 5% på næsten alle andre mærker. Kan ikke kombineres med andre værdikuponer. Hvis du returnerer en eller flere varer, refunderer vi den forholdsmæssigt reducerede værdi af varerne. Gælder ikke for udelukkede produkter (information på produktsiderne). Gælder til og med 07.07.2025.
Farve: Ikke specificeret
Ikke specificeret Sprenger KK Ultra Universalbid Sensogan 18mm

Kun i en kort periode: Spar 15% på Horze og B Vertigo i APP'en!

Download nu

Horze logo
Levering af Horze
SAML POINT med denne vare som Horze Club-medlem.
Gratis fragt
Gratis fragt ved køb for mere end 699 kr
 30 Dages Retur

Beskrivelse

KK ULTRA-bid har et forkortet midterled, der er vinklet 45° fremad. Denne anatomiske tilpasning forbedrer effekten markant sammenlignet med almindelige dobbeltleddelte bid. Når tøjlerne tages, hviler midterstykket jævnt på tungen uden at nive og uden tryk på ganen eller kæben. Ved korrekt brug fremmer dette hestens tillid til rytterens hånd, hvilket gør disse bid til et populært valg på tværs af discipliner og træningsniveauer – et ægte multitalent! KK ULTRA Universal-biddet er meget alsidigt takket være fire forskellige tøjlefastgørelsesmuligheder. Løftestangsvirkningen kan justeres individuelt alt efter tøjleplaceringen og øger trykket på nakke og tunge. Det gør biddet velegnet til fremadgående heste, der undviger kontakten ved at løfte hovedet. Ved brug af en kindrem reduceres trykket på nakken, og det er også muligt at påvirke underkæben. På grund af den markante virkning anbefales dette bid især til ryttere med følsomme hænder. Rytteren kan vælge at ride med et eller to tøjlepar afhængigt af den ønskede virkning.

Egenskaber:

  • Anatomisk formet mundstykke med forkortet midterdel vinklet 45° fremad
  • Hjælper med heste, der undviger tøjlekontakt ved at løfte hovedet, bliver stærke eller svære at kontrollere
  • Meget alsidigt med 4 forskellige tøjlefastgørelser
  • Biddets effekt kan forstærkes afhængigt af tøjleplaceringen
  • Ved brug af kindrem begrænses trykket på nakken og der påvirkes også underkæben
  • Løftestangsvirkningen indtræder med en let forsinkelse via de forskudte øverste ringe

Teknisk beskrivelse:

Mundstykke: Tredelt.Materiale: Sensogan med rustfrit stål på siderne.Tykkelse: 18 mm.Ringdiameter: 70 mm.Type ring:\tUniversal.

Produkt-ID: 300720

Farve: